- Programare ECU — Programare / reflash ECU: rescrii software-ul unui calculator (necesită de regulă acces și abonament OEM).
- Codare ECU — Codare / configurare module: activezi sau ajustezi funcții și opțiuni în calculatoarele mașinii (retrofit, personalizări).
- CAN FD — Suport CAN-FD — magistrala rapidă de pe vehiculele noi (din ~2020 încoace); fără ea, multe modele recente nu pot fi diagnosticate complet.
- DoIP — Suport DoIP (diagnoză prin Ethernet) — protocolul cerut de tot mai multe mașini premium recente pentru diagnoză și programare rapidă.
- Teste active
- 9,7" Retina
Autel MaxiSys Elite II Pro este o tabletă de diagnoză flagship, de nivel OE, cu ecran Retina de 9,7″ (1536×2048), Android 10 și interfața MaxiFlash VCI (J2534) inclusă pentru programare și codare ECU. Oferă diagnoză completă pe toate sistemele, teste bidirecționale, peste 38 de funcții de service și programare ECU J2534 nativă pentru BMW și Mercedes-Benz, cu suport pentru protocoalele moderne CAN FD și DoIP.
De ce MaxiSys Elite II Pro
Diagnoză OE-level (toate sistemele)
Acces complet la module (motor, transmisie, ABS, SRS, direcție, suspensie, TPMS, gateway, uși/scaune) cu Auto Scan 2.0, Pre-Scan și Post-Scan.
Programare ECU (J2534)
Prin MaxiFlash VCI — reprogramare și programare module, nativ pentru BMW și Mercedes-Benz; VCI-ul conform J2534-1/-2 rulează și software OEM al altor mărci pe un PC Windows.
Codare ECU multimarcă
Recodarea modulelor înlocuite și activarea funcțiilor din fabrică, în special pe grupurile germane (Mercedes, BMW, Audi, Porsche, VW).
Teste bidirecționale
Comandă directă asupra actuatorilor și componentelor pentru localizarea rapidă a defectelor.
CAN FD & DoIP
Suport pentru protocoalele auto moderne, deci compatibilitate cu arhitecturile electronice ale vehiculelor noi.
Peste 38 de funcții de service
Ulei, EPB, SAS, DPF, BMS, TPMS, codare injectoare, aerisire ABS, adaptări cutie și multe altele.
Detalii tehnice
| Ecran | 9,7″ Retina capacitiv, 1536×2048 |
|---|---|
| Procesor / RAM | Octa-core (4×2,2 GHz A73 + 4×1,8 GHz A53) / 4 GB |
| Stocare | 128 GB (extensibilă prin card SD) |
| Baterie | 11.000 mAh |
| Cameră | 16 MP autofocus cu bliț |
| Interfață (VCI) | MaxiFlash VCI — J2534-1 & -2 (inclusă) |
Funcții de service (selecție)
- Resetare ulei / interval service
- EPB — frână de parcare
- SAS — unghi de direcție
- Aerisire ABS
- Regenerare DPF
- Înregistrare baterie (BMS)
- TPMS — învățare senzori
- Codare injectoare
- Adaptare cutie de viteze
- Calibrare suspensie / faruri
- Învățare arbore cotit
- Codare / programare ECU
Ce mașini acoperă
Acoperire multimarcă extinsă — peste 150 de mărci și 10.000+ modele, americane, europene și asiatice, din 1996 până la modele recente, inclusiv vehicule premium și speciale ca Tesla și McLaren. Programarea ECU prin J2534 este nativă pentru BMW și Mercedes-Benz, iar codarea ECU acoperă în special grupurile germane. Nivelul de acces (diagnoză / codare / programare) depinde de marcă, model și an.
Funcțiile online (codare/programare online, servicii cloud Remote Expert & Repair Assist, actualizări) necesită un cont Autel activ și conexiune la internet. Produsul include actualizări, reînnoibile ulterior prin abonament.
Bun de știut: interfața nu este disponibilă în limba română. Față de vârful de gamă MaxiSys Ultra, Elite II Pro nu include modulul VCMI 5-în-1 (osciloscop / multimetru / generator de semnal / tester CAN Bus) — pentru osciloscop sunt necesare accesorii separate.
Suntem dealer autorizat Autel. Lucrezi pe platforme noi cu CAN FD/DoIP? Vezi ghidul CAN-FD, DoIP și J2534 sau cere o recomandare.
Ce conține pachetul
- Tabletă Autel MaxiSys Elite II Pro
- Dispozitiv MaxiFlash VCI
- Cablu principal V2.0
- Cablu USB V2 + cablu mini USB
- Adaptor de alimentare AC/DC (12V)
- Adaptor priză brichetă auto
- Cablu cu cleme + siguranțe de rezervă
- Valiză profesională + lavetă + ghid rapid
Întrebări frecvente
Face programare și codare ECU?
Da, prin interfața MaxiFlash VCI (J2534): programare ECU nativă pentru BMW și Mercedes-Benz și codare ECU multimarcă, mai ales pe grupurile germane.
Suportă CAN FD și DoIP?
Da, prin MaxiFlash VCI — deci comunică și cu platformele auto moderne care folosesc aceste protocoale.
Are limba română?
Nu. Interfața este multilingvă, dar nu include limba română.
Ce diferență e față de MaxiSys Ultra?
Elite II Pro face aceeași diagnoză, codare și programare J2534, dar nu include modulul VCMI 5-în-1 (osciloscop etc.) — într-un format mai compact și mai accesibil.
Este original Autel?
Da. Suntem dealer autorizat Autel; funcțiile online și actualizările funcționează normal pe unitatea originală, cu cont Autel activ.

























Recenzii
Nu exista inca recenzii la acest produs.